FATRAN

Back to main menu /  Expo / Sails catalogue / Boards catalogue 
Zpět na hlavní menu /  Expo / Katalog plachet / Katalog prken 

[cz] – Text in Czech language only

Dokumentace:
Děkujeme za fotografie a dokumenty z archívu Karla Mencla, Luboše Mielce, Pavla Pihrta. Za vzpomínky a připomínky díky Jurovi Kozáčkovi, Martinu Slívovi a Pepovi Ungrovi.
Thanks for original Ten Cate and Windsurfer pics to Bruce Matlack, Erich Maderthaner, Cosmopolitan and Old School Windsurfers group members.

Plachty pod značkou FATRAN s charakteristickým žlutým “F” v modrém trojúhelníku* se vyráběly v Liptovském Mikuláši od roku 1975 zřejmě do poloviny osmdesátých let. Kdo měl “Fatranku”, neboli “plachtu od Gondy”, to byl král.

O firmě samotné a o tom, jak plachty ve FATRANU vznikaly, se již mnoho informací nedochovalo. Každopádně ale víme, že za vznikem těchto legendárních výrobků stál vrchný majster pan Gonda s jehož jménem byly také plachty z Liptovského Mikuláše vždy spojovány. Vzácný výstřižek článku Jana Pánka (v ruštině) z archivu Karla Mencla pomohl vystopovat alespoň začátek sériové výroby a potvrdil, že “výrobní družstvo F.R. … začalo šít … plachty podle holandského vzoru”… někdy mezi jarem a létem 1975.

1

Na snímcích z 1. československého setkání “větrných prken” v srpnu 1975 na Jesenici vidíme bílé Fatranky mezi plachtami domácí výroby a plachtami z břeclavského Brnosportu. V reportáži Zdeňka Šálka v Mladém světě je potvrzeno, že plachta z Fatranu se tenkrát stala etalonem – základem pro “proměřovací předpis”. Víme i její cenu 1360,- Kčs.**

2

V sezóně 1976 již měli plachtu z Fatranu všichni, kdo chtěli bojovat o přední pozice.
Třetí cennou zmínku jsme nalezli v článku ing. Jiřího Vočky “Dobrý vítr pro windsurfing” (opět z archivu Karla Mencla), kde je shrnut aktuální stav československé “tovární” výroby ke konci dubna 1977. Informaci o zahájení produkce “… krásných barevných plachet z dakronu” chápeme tak, že do té doby se vyráběly plachty pouze bílé.

3

V roce 1982 píše A. Zerer: “surfové plachty u nás šijů predevšetkým .. Fatran Ružomberok (a) Brnosport Břeclav ..”, ale o tři roky později uvádějí L. Dítě a C. Fiedler ve Windsurfing revue že … “na výrobu plachet se soustředili OPP Tatran Ružomberok a Favorit Sport Břeclav”. V souvislosti s těmito 2 podniky autoři zmiňují 22 000 kusů plachet vyrobených v Československu od roku 1976 do 1983. Nevíme sice jak velká byla výroba v Břeclavi, ale když od výše uvedeného čísla raději odečteme ještě produkci cca 10 000 plachet pro komplety NOE, můžeme velmi nahrubo odhadovat roční výrobu Fatranu až na cca 1000 plachet.
Dalším střípkem k našemu pátrání přispěl Jura Kozáček: ” … p. Gonda bol vo Fatrane vrchný majster ako pamätám, ale po r. 80-tom som pre plachty chodil k nemu domov, tak neviem či si výrobu nestiahol tam… “
Výše uvedenou zmínkou ve Windsurfing revue v roce 1985 stopy po výrobě plachet Fatran končí. V souhrnu domácích výrobců vybavení pro windsurfing z roku 1987 v časopise Stadion FATRAN už uveden není. Poslední nalezenou informací tak zůstává, že O.P.P. FATRAN zanikl v r. 1999 (státní podnik stejného jména už v lednu 1989).
Ve sbírkách našeho muzea jsou dnes 2 plachty se žlutým “F” v modrém trojúhelníku a další 3 plachty o kterých se domníváme, že mohly být též ve FATRANU vyrobeny:

S001 – FATRAN – první generace (1975-77)
bílou dakronovou plachtu Miloše Splitky, reprezentanta Československa ve třídě Finn, darovala do sbírky muzea paní Martina Splitková. Fatranka s jedním malým oknem je zřejmě jednou z prvních kopií originální plachty TEN CATE dovezené ing. Janem Pánkem. Přední čeští a slovenští závodníci tyto plachty používali v letech 1976 až 1978.

Originální plachty s malým oknem firem Windsurfer USA a TEN CATE Holland jsou zachyceny na snímcích od roku 1970. Je zřejmé, že se jedná o více různých střihů.

6. Original Windsurfer USA. Díky této fotce se to /skoro vše/ rozjelo. Foto Bruce Matlacka z března 1970 se dostalo na titul firemního časopisu DUPONT… a s ním i do Evropy.
12. Úprava Larryho plachty od Pata Love v roce 1975 předznamenala přechod od jednoho ke 3 oknům.

S003 – FATRAN – druhá generace (1977-8x)
oranžovo-žlutou dakronovou plachtu CZ 30, se kterou jezdil od sedmdesátých let jihočeský průkopník windsurfingu Miroslav Papáček, věnoval do sbírky muzea náš příznivec, sám úspěšný závodník, Jan Tlášek.
Plachty pro Windsurfer nového střihu, se 3 okny umožňující jezdci lepší výhled, se ve světě objevily zřejmě v roce 1977 (nehovoříme o již zmíněných individuálních úpravách). Plachty vyráběl Windsurfer USA, TEN CATE Holland ale na fotografiích jsou zachyceny i plachty s logem NORTH SAILS. Střih se 3 okny zjevně inspiroval i pana Gondu. Jak bylo již uvedeno, od roku 1977 byly nabízeny barevné dakronové plachty. Odhadujeme, že tyto plachty dodával FATRAN v letech 1978 až 1982 (?).

17. S003 CZ30

S004 – FATRAN? – CZ 168 (1977-1980) – dakronová plachta v barvách naší trikolory ve sbírce WSM je provedením i materiálem velmi podobná plachtě Fatran (S003). Liší se provedením výřezu pro ráhno. Plachta byla zakoupena v r. 2018 na Plzeňsku. Číslo CZ 168 se v dostupných knihách měřičů KLT WS nedohledalo.

S006 – SPORTSERVIS /FATRAN?/ – TAIPAN (1977-1980)
Bílá dakronová plachta dodaná v kompletu s prknem TAIPAN s logem Sportservis, Plzeň. Pravděpodobně se jedná také o plachtu ušitou v Liptovském Mikuláši. Že Sportservis s Fatranem spolupracoval dovozujeme z fotografie, kde jsou obě loga vedle sebe na plachtě Karla Mencla. Vystavená plachta od byla zakoupena v roce 2019 v Plzni společně s originálním TAIPANEM.

S187 – FATRAN – třetí generace (1984-86?)
Zde se již pohybujeme na tenkém ledě, kolektivní paměť selhává, internet neříká už vůbec nic. V roce 1984 jsem ke svému “závodnímu” windglideru sehnal bílo-červenou dakronovou Fatranku se 3 vodorovnými okny. Tvrdit, že tvar oken připomíná plachtu Windglider od Neil Pryde *** z roku 1980, by byla jen další spekulace (ale připomíná). Plachta na snímku se nedochovala, zbyly jen 2 fotky na kterých žádné logo vidět, ale na podzim roku 2020 jsem “novější” Fatranku sehnal – viz níže S187. Mimo jiný tvar oken má i zmodernizované logo (!)

Budoucí muzejník v první sezoně na windglideru s Fatrankou.
Rybník Bolevák (1984)
S187 – 3. generace regatových plachet Fatran

S129 – FATRAN RAF (1986-87?)
O tom, že Fatran také vyráběl “celospírky” se myslím moc neví. Já osobně jsem se to dozvěděl, až když se tato krasavice objevila v mé sbírce. Uvítáme jakékoliv informace. (Akt. 2.2021)

FATRAN RAF 5.8. Fatran was the best Czechoslovak producer of regatta sails in the 70‘s, but their dacron RAF sail is rather RARe. * Trojúhelníkové plachty z Liptovského Mikuláše vyhrávaly regaty na přelomu 70. a 80. let a vypráví se o nich dodnes. O tom, že pan Gonda vyráběl i celospírky se již moc neví. I tato raritka na vás čeká ve Windsurfing muzeu v Přílepech

Kdy a jak končila výroba plachet ve Fatranu se mi zatím zjistit nepodařilo. Faktem je, že od olympiády 1984 (která soudě podle ČST a ČTK asi ani neproběhla) ovládly české regaty “vertikálky” od North Sails a jejich kopie z polského dakronu. Takže kdo ví, jak se Fatranu v té době vyrábělo a prodávalo.

Doufám, že mi pamětníci ještě pomohou, doplní a upřesní zda plachta na následujícím snímku mohla být od pana Gondy, jaké plachty Fatran v osmdesátých šil a do jakého roku vůbec plachty prodával. Děkuji předem za jakékoliv doplnění na ws1975@post.cz

Vzpomínky pamětníků:

Martin Slíva, několikanásobný mistr republiky, po letech na stránkách Windsurfing muzea napsal: ” Fatran.. za flašu borovičky byla plachta mimo pořadník a jela …”

**) Pepa Ungr si vzpomněl, že na počátku 80tých byla “bílá dakronka nejlevnější, stála 800,- Kčs”.
S popularizací windsurfingu a zvýšením produkce došlo zřejmě nejdříve ke zlevnění a poté zase k postupnému inflačnímu zdražení. WS plachta Standard 5,3m2 z polského dakronu od NOE stála v roce 1987 1110,- Kčs. Plachta pro Divizi II od Brnosportu, materiál Liptex “s obdobnými vlastnostmi jako dakron” se dala v témže roce sehnat za 1090,- Kčs.

Ludvík Slavětínský z Radošovic, průkopník windsurfingu na jihu Čech odpovídá na otázku ” Podle čeho se vyráběla první prkna na jihu Čech?”
– Bylo to podle holandského originálu Tencate dovezeného do republiky. … Plachty byly těžko dostupné. Někdo měl konexe v západních zemích, tak měl plachty odtud. My je většinou sami šili ze šusťáku. Na Slovensku později vyráběli plachty ve Fatranu v Liptovském Mikuláši. ..

…při jachtařských závodech na Lipně v roce 1972 jsem se poprvé potkal s windsurfingem. Půjčil mi ho tam pan Papáček, plachtařský instruktor z Hosína ..
https://www.sailing.cz/file/monitoring-tisku-2016.pdf

P.S. Informace o FATRAN O.P.P. z dobového tisku:

Rok 1985: …. Okresný priemyselný podnik Fatran v Ružomberku bol jedným z najznámejších výrobcov športových odevov v ČSSR. V roku 1985 získal podnik tri zlaté medaily na Brnenských výstavných trhoch.
„Zimné otepľovačky, atletické súpravy, vetrovky, ale aj múmiové i klasické spacie vaky, stany pre horolezcov, turistov a ďalšie druhy výrobkov pre športovcov za vyše 24 miliónov korún v tomto roku (1985) vyrobili v konfekčnej zákazkovej výrobni Okresného priemyselného podniku Fatran v Ružomberku“, uvádza sa v archívnej správe TASR.

 Okresný priemyselný podnik Fatran v Ružomberku vznikol v roku 1960. Vyrábal športovú konfekciu – vetrovky, úbory pre turistiku, horolezcov, vodákov, mototuristov, jaskyniarov, stany, spacie vaky, plachty pre jachting od triedy kadet až po námorné plachty. V tom čase bol jediným na Slovensku, ktorý vyrábal výstroj pre výškové horolezectvo a jachting. Zanikol v roku 1999. https://www.vtedy.sk/fatran-ruzomberok-oteplovacky-sportove-osatenie

P.P.S. Informace o konci FATRAN š.p. , bohužel není známo jak a zda vůbec spolu “okresný priemyselný” a “štátný” podniky souvisely…

*) … až o mnoho let později mi došla jistá paralela modrožlutých trojúhelníků. Na počátku osmdesátek jsem o existenci nějaké “Gástry” za oponou neměl ani tušení. Zato Fatranka, to byla tenkrát záruka kvality 🙂

***) Plachta Winglider se třemi vodorovnými okny, přímý účastník MS 1980. Na snímku exponát s inv. číslem S051 ve sbírkách Windsurfing muzea. Toto uspořádání oken měly v té době také třeba plachty Sailboard vyráběné firmou Neil Pryde.